TOPlist

Budapešť

Obecně i mimo OMSI

Re: Budapešť

Příspěvekod rpopo » 03 úno 2018 10:30

Niekto ešte niekedy na jeseň tvrdil, že stretnúť Ikarus v uliciach Budapešti je už pomerne vzácnosť. Nuž, včera sa mi podarilo odfotiť asi veľmi vzácne stretnutie. Je mi fakt až na neuverenie, že ešte aj v roku 2018 si môže v Budapešti človek urobiť takúto fotku vozidiel, na pravidelných linkách. 3x 280, 2x260
5x200_ors_vezer_teref.jpg


O niečo horšie sú na tom Ikarusy rady 400. Ikarus 415 včera nejazdil žiaden, 435tiek jazdilo o niečo viac. Každopádne, tých posledných pár kúskov je na celú Budapešť žalostne málo, a o to som bol radšej, že sa včera podarilo odfotiť aspoň jedno stretnutie. :)
2x435_Ujpalotaf.jpg


Keby ste mali nejaké otázky tak sem s nimi, Budapešť je v týchto dňoch pre šotoušov vďaka výluke metra skoro ako Mekka pre moslimov. :mrgreen:
Obrázek
Uživatelský avatar
rpopo
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 2641
Registrován: 23 říj 2011 20:36
Bydliště: Košice

Re: Budapešť

Příspěvekod henko151 » 05 úno 2018 22:46

Bol som asi pred mesiacom, a musím uznať že našťastie sa tam veľa nezmenilo od leta. (Chodievam tam často kedže to mám zarohom (bližšie ako napr ZA)) Ikarusov je dosť či už 260/280 aj 435 a dokonca som mal šťastie aj na 405 na 27. No čo ma viac mrzí je málo starých súprav na M3. V lete keď ešte Pandy jazdili iba 2-3 bola chytiť Pandu rararita teraz som rád že chytím 81-71 nie to ešte Evečko. Ale tak možno niektorými nedáte za pravdu ale podľa mňa aj po vyradení ikarusov (ktoré hádam tak skoro nepríde) bude Budapešť ako zaujímavý MHD systém s pestrým vozovým parkom.
Uživatelský avatar
henko151
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 1464
Registrován: 11 srp 2012 18:05
Bydliště: Nitra milá Nitra na peniaze chytrá

Re: Budapešť

Příspěvekod rpopo » 06 úno 2018 12:00

Z dostupných informácií viem len toľko, že 81-71 je posledných 5 súprav, či ich treba alebo nie posúdiť neviem, v čase keď sme dorazili, teda v sedle, jazdila jedna súprava 81-71, všetko ostatné boli pandy. Samozrejme sme si ju počkali, a akurát vtedy zaťahovala do vozovne jedna panda a namiesto nej vyšla 81-71. V poobednej špičke som 81-71 narátal 4 súpravy. Hovorilo sa ale, že niektoré vozy už boli pripravené na reko, odstavené v šturci, ale poruchovosť pánd spôsobila, že jednu či dve súpravy ešte vzkriesili. My sme mali šťastie na jednu z nich, všadeprítomný zápach vazelíny, okna kompletne popísané, a na mnohých miestach odtrhnutá podlahová krytina, tomu iba nasvedčovala, že tie vozy dali dokopy za par hodin a na kolene, aby to bolo ako tak jazdyschopné. Vzduchové hadice tá súprava mala také, že kompresor sa za celú jazdu podarilo vypnúť asi na dve stanice. :mrgreen: Ev3 už oficiálne dojazdili v novembri, ale nedostatok vozov občas spôsobí, že jedna vyjde vonku, naposledy tak bolo v piatok pred dvoma týždňami, ale údajne to bolo fakt naposledy. Je podľa mňa škoda, že sa namiesto tých Ev3 nepustili do premávky Ev/A z trasy M2, ktoré boli dostatočne humanizované a celkom aj oku ladné. Nuž, škoda...

A čo sa autobusov týka, keby nebola výluka metra, tak minimálne 435ky už vonku neuvidíme a 280tky si myslím, že by jazdilo fakt posledných pár kúskov. Ale nakoľko je na M3 výluka a všetky dobré vozy stiahli tam, tak v lokalitách, kde turistov zase až toľko nie je, je možné sa dosýta vyvoziť s Ikarusmi. Inak súhlasím s názorom, že Budapešť bude zaujímavá proste vždy. Tamojší dopravný systém ma nesmierne fascinuje a pre mňa osobne je snáď najlepší, aký poznám. A je až zarážajúce, že ajkeď niektorým linkám chýba logická podstata, jazdia na nich plné kĺbaky.
Obrázek
Uživatelský avatar
rpopo
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 2641
Registrován: 23 říj 2011 20:36
Bydliště: Košice

Re: Budapešť

Příspěvekod Kubasek12 » 07 úno 2018 21:22

Co jsem se ale doslechl, tak Ev3 (ta poslední) se má zrenovovat a bude historická pro nějaký projekt či co.
Obrázek
Uživatelský avatar
Kubasek12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
 
Příspěvky: 956
Registrován: 11 dub 2011 22:26
Bydliště: 739 61 Třinec - Česká Republika

Re: Budapešť

Příspěvekod rpopo » 07 úno 2018 21:35

A nemáš náhodou informáciu, kam sa podeli všetky staré vozy z M2 ? Všetko skončilo v šrote či ako ?
Obrázek
Uživatelský avatar
rpopo
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 2641
Registrován: 23 říj 2011 20:36
Bydliště: Košice

Re: Budapešť

Příspěvekod Kubasek12 » 09 úno 2018 01:41

Já myslím, že asi jo. :(
Obrázek
Uživatelský avatar
Kubasek12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
 
Příspěvky: 956
Registrován: 11 dub 2011 22:26
Bydliště: 739 61 Třinec - Česká Republika

Re: Budapešť

Příspěvekod rpopo » 13 kvě 2018 00:43

V utorok, 8.5.2018 som bol opäť raz na šotonávšteve :)

Király Utca a Siemens Combino
o1.jpg


Újpalota, Nyirpalota út, jedno z mnoha obratísk. Je to domovom pre Ikarusy 435, ktoré tu pendlujú na linke 7E. Je tu prakticky stopercentná pravdepodobnosť ich výskytu.
o2.jpg


Ikarus 435T v obratisku Csertó Utca. Táto rada sa vyskytuje prakticky výhradne na linke 80A. Rozhodne odporučam zvezenie, má to nádherný zvuk.
o3.jpg


Hoci v zásade platí pravidlo, že Ikarusy sú z centra vytláčané na sídliská a v centre nahradzované niečím pre turistov pohľadnejším, stále sa nájde pár liniek, kde sa Ikarusy vyskytujú aj v centre. Napríklad na linke 20 alebo 20E, jazdiacej od Keleti Palyaudvár. Jazdia sem aj trolejbusy 280T na linke 80A. Aj tu je snaha ale posielať modernejšie vozidlá, inak sa 280T dá stretnúť na prakticky ktorejkoľvek kĺbovej trolejbusovej linke.
o4.jpg


Ors Vezér Tere je takou kolískou Ikarusov v Budapešti. Na fotke je síce iba jeden, aj to trolejbus, ale bolo to mimo špičky, a špičkové Ikarusové poradia boli na odstavnej ploche. Tu si človek príde na svoje. Taká zaujímavosť na fotke je v pozadí stojaci Ikarus 415, a za ním stál ešte jeden. Táto rada Ikarusov je na pokraji vyhynutia a rozhodne nie je pravidlom, že jazdí aspoň jeden kus. Ja som mal šťastie na dva a to rovno za sebou. Bohužiaľ mi fórum nedovolí ešte jednu fotku. :)
o5.jpg


Jediná chybička krásy je, že staré súpravy 81-71 už dospievali svoju labutiu pieseň, napriek tomu však Budapešť ešte stále rozhodne stojí za návštevu. :)
Obrázek
Uživatelský avatar
rpopo
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 2641
Registrován: 23 říj 2011 20:36
Bydliště: Košice

Re: Budapešť

Příspěvekod henko151 » 13 kvě 2018 13:31

Na 7E často stretávam aj nejaké 280, takže tá linka je úplne super, len škoda že cez špičku je dosť plná a preto radšej hľadám ikarusy na práznejších linkách kde mám trochu viac priestora pre seba. :D Inak M3 definitívne s Pandami? V januári keď som tam bol naposledy tak som mal šťastie na 81-71 a pravdepobne to bola asi moja posledná jazda s týmto legendárnym sovietskym metrom.
Uživatelský avatar
henko151
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 1464
Registrován: 11 srp 2012 18:05
Bydliště: Nitra milá Nitra na peniaze chytrá

Re: Budapešť

Příspěvekod rpopo » 13 kvě 2018 20:57

Áno, na M3 už len pandy, v depe vidno stáť ešte súpravu Ev3 ale do premávky nezasahuje.

Čo sa Ikarusov 2x0 týka, nebola o nich núdza nikde na sídliskových linkách resp. linkách z terminálov. Odporúčam linku 244, tam jazdia stabilne evidenčne najstaršie kusy (BPO-001, BPO-003.../, a linka ide okolo bývalého výrobného závodu Ikarus. Zopár Ikarusov tam parkuje.
Obrázek
Uživatelský avatar
rpopo
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 2641
Registrován: 23 říj 2011 20:36
Bydliště: Košice

Re: Budapešť

Příspěvekod T6A5 » 21 čer 2018 15:05

Pánové, co se týká vozů ex linka M2, tak na Kelenföldu v depu se válí ještě asi 2 soupravy Ev/A, které jezdí už do šrotu (asi 2 týdny zpět tam odjela 165-169) a brzy pojede další souprava a tuším že 150-134 nebo tak nějak a je velký plus, že se dají vyfotit z venku od plotu. Vozy 81-71 už nejsou, sem tam nějaký Ev je v depu někde strčený a Ev3 jsou většinou teď na M2 v depu a Ev/A jsou jak jsem psal v depu na M4.
KAROSA B931 7356 *19.12.1996 - †9.11.2014 ...
12/1996 - 5/2014 Dopravní podnik Praha
5/2014 - 11/2014 Autobusy Jihlava

sešrotován 9.11.2014
Uživatelský avatar
T6A5
Aktivní člen
Aktivní člen
 
Příspěvky: 680
Registrován: 20 bře 2014 23:03

PředchozíDalší

Zpět na Volná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků