TOPlist

Vývoj vlastních her

Obecně i mimo OMSI

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod wooderCZ » 15 led 2020 18:35

Teku píše://EDIT A rozhodně nechci začínat na 1:1 kopii SIMT, to sice naprogramuji během dvou týdnů, ale ten kód bych musel stejně pak vyhodit protože to je úplně jiný směr než kterým se chci vydat.


Takhle jak to pořád píšeš mi to přijde vyloženě zaměřené proti SIMTu, v podstatě jen hate. Aniž bys vlastně cokoliv dokázal.
Obrázek
Uživatelský avatar
wooderCZ
Zasloužilý tvůrce addonů
Zasloužilý tvůrce addonů
 
Příspěvky: 4014
Registrován: 17 zář 2011 22:02
Bydliště: Opava

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod Apache2015 » 15 led 2020 21:02

Ja neviem mno, ale môj názor je, že ak chceš spraviť hru, tak ju sprav, daj to na kickstarter, a ak to presvedčí ľudí tak ti tam prídu samí i bez "reklamy" na fóru napr.

Ak hovoríme o cene, tak prečo kupovať modely? Urob si vlastné, veľa času to zožerie? O tom je tvorba hry, ak ti na tom záleží, tak si väčšinu spravíš sám pretože ťa to baví , ak budeš chcieť urobiť hru a poskladať ju z vecí cudzích tak doslova ti ide len o peniaze , pretože tú hru urobíš z cudzích vecí a zo svojho to max. doskládaš do enginu, spravíš mapu atď., na to nie je skoro potreba ani programovať, existuje mnoho nástrojov, aplikácii s Uživateľským prostredím kde skladáš hru len z objektov atď., a v takom prostredí vie urobiť hru i lajk bez nutnej potreby vedieť nejako boh vie ako programovať.

Hej, znie to strašne drzo, ale napr. vývojar hry Welcome To The Game, nepotreboval nič, nebol tuším ani na kickstarteru, proste to vydal, hra sa chytla, a robí si ďalej svoje hry, a i streamy ktoré prevozuje tak je to len preto aby mal nejakú spoločnosť pri práci.

Nepotrebujem na toto reakciu, odpovedz si v duchu sám, ak ťa to baví, a chceš to robiť preto lebo ti to príde fajn, si pri tom šťastný, a zopakujem baví ťa to, tak niet potreby hľadať na to peniaze, mnoho hier vzniklo bez nejakej fundácie a majú celkom výborný postoj i na ich lacný vývoj.

edit: a začať svoju "kariéru" prácou na nejakej "veľkej", časovo náročnej hre? Blbosť na n-tú, ani živnostníci napr. v stavbarčine nejdú hneď na prvú stavbu robiť Mrakodrap ale malé projekty.
Týmto zbŕklym a nútením čo najrýchlejším postupom mi príde že pre teba to nie je pôžitok a zábava na tom pracovať ale skôr ten konečný výsledok a hlavne zisky.

Pochop to ako chceš, ale toto je moje chápanie a myslím si že niekto určite bude súhlasiť komu to vyjde podobne

A znie to ako po základnom dokončení hry by zrazu čas na hru nebol potrebný? po releasu treba riešiť zase... bugy, optimalizácia, opravovať hru, a hlavne ju vylepšovať, IT na seba nedá čakať pretože to je hudba budúcnosti a ani nevieš ako, a konkurencia sa vynorí len tak, spomínam si na hru Factorio, ak sa nemýlim vývoj začal okolo roku 2012-2013, a stále je vo vývoji ta hra, stále sa na nej celkom pracuje, holt, to trápenie ak vieš čo robíš nakoniec za to stojí, potom si rozšíriš štúdio a zohnáš si ľudí na to aby robili to čo si robil tak, holt takto funguje herný priemysel od kolísky, skoro nikto ti nedá peniaze ak nevie čo si dokázal, a nejaké "demo", Ak ti ukážem krásne postavený PC, dáš si ho umňa postaviť lebo len to vyzerá pekne? Možno niektorí áno, ja by som si počkal na finálny produkt a ten ohodnotil, a vyskúšal či naozaj je celkom stabilný, bezchybný vrámci možností. Takto to je aj v prípade OMSI v podstate, keby OMSI nemalo vymožeností aké má, tak je to v skratke len predražená vec s DLC ktoré sú tiež predražené, pretože optimalizácia stojí za starú blažkovú, a zachraňuje a ťahajú to ozaj smerom hore Fičúry hry, ktorých nebyť, tak OMSI 2 ani nevýjde a krachne to u 1tky

edit2: Nakoniec si vezmem do úst aj SORky NB od Mareka... ktoré bohužiaľ zatiaľ nevieme čo ako bude, tiež to robil vo svojom záujme, dokonca modely raz robil odznova, pretože chcel produkt spoplatniť kedže v tom videl veľkú víziu ako vymakané sa to dalo spraviť, chcel peniaze za ten premárnený Čas s prvou verziou ktorú doslova zahodil lebo ju robil na Warez programoch? Nie, dal sa cestou že pôjde odznova a spraví sakramentsky kvalitný kus práce, ani ten nakoniec zatiaľ po asi 4r práce na ňom stále sa nedostal von, a nakoniec peniaze ktoré zaň čakal nedostal, aj za to chcel späť peniaze? Nie, zmieril sa s tým že holt to nevyšlo ako to chcel, robil viac než 3 roky iba na jednom modeli, nie to na celej hre, toľko času, robil to zo svojho potešenia, bola to jeho náplňou pre to, aby bol šťastný, preto nepotreboval peniaze pre vývoj, len pre samotný koniec že ak to niekto chce tak si zaplatí, nie že zaplatím si zato, a v podstate neviem čo to bude, lebo si doslova kupujem niečo čo je otázkou času ako na tom bude.

No, rozpísal som sa ale vyjadril som asi všetky emócie, a pocity ohľadom tohto, každopádne ti prajem veľa šťastia a nervov do vývoja, lebo o tom to je vždy, nikdy nevyjde takýto vývoj bez problémov a komplikácii, podľa toho ako sa s tým vývojar vysporiada, podľa toho sa vidí kvalita hry.
Ryzen 5 3600, 16GB Predator 3200MHz a RTX 2060.
Uživatelský avatar
Apache2015
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 1689
Registrován: 18 bře 2015 19:07
Bydliště: Slovensko

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod domcek » 15 led 2020 21:57

Apache - nechci se úplně zastávat autora ale třeba na koupi modelu nevidím víceméně nic špatného. Mít model je podle mě tak polovina práce, naprogramovat samotnou funkčnost - ať už aby to realisticky zrychlovalo, zpomalovalo, síla motoru, převodovka, animace, nastupování lidí atd. atd. Ono bych řekl že je navíc prakticky nemožné dělat vše v jednom člověku a cílit na to aby takhle rozsáhlá hra dopadla nějak rozumně. Pak to dopadne právě jako SIMT. Pokud autora víc baví ta programovací část, tak proč ne.
http://trucksbook.eu/ developer, ETS 2 Map designer.
Uživatelský avatar
domcek
Diskutující člen
Diskutující člen
 
Příspěvky: 380
Registrován: 15 dub 2011 20:13

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod Apache2015 » 15 led 2020 22:01

Áno, ale nikto, žiadny autor nezačínal veľkou hrou, videl si žeby napr. niekto začal od "konca"?
Každý začne nejakou malou hovadinkou ktorá zaberie max. rok vývoja so všetkým, a nie skočiť do niečoho čo má byť plnefunkčná hra, a konkurenciou pre hru ako OMSI napr.

Ak ideš pracovať ako programátor, ideš hneď programovať umelú inteligenciu alebo ideš nejaký jednoduchý program ktorý je praktický a proste je napr. žiadany?

Ako vraví autor, na modely je treba Peniaze ale tie peniaze mu nikto nedá ak niekto nevidí jeho produkt finálny, nie nejaký polotovar, o tom hovorím celú dobu, nedá sa začínať na veľkých projektoch, veľké projekty potrebuju buď fundáciu alebo viac členov, osamote taký veľký projekt sa proste nedá, a peniaze mu na to nikto nedá.

Ty si predpokladám tiež nekupuješ počítač ktorého komponenty ešte ani neexistujú, a nevieš aké výkonné, či stabilné alebo bezproblémové budú, tak isto auto.
Treba sa držať nohami na zemi.

Zaplatíš na začiatku vývoja hry napr. 10 000€, vývoj hry môže trva´t kľudne 5 rokov, ak tá hra o 5 rokov bude vydaná a nebude stáť za to? Alebo ani vôbec nevýjde? Na toto poukazujem.
Ak tá hra bude prepadák, nebude mať predaje a výnos, tak tých 10 000€ ti nikto nevráti, ak si aj kúpiš auto ktoré nakoniec nechceš, tak ti vrátia peniaze, ale u Startupu? Ak sa to neujme, tak zbohom, peniaze premárnené a výsledok nikde... Treba rozmýšľať z viac strán ako len z autorových, má to byť výhodné aj pre zákazníka, nikto mu nekáže aby hneď spravil v hre veľkú mapu, po .... funkcií, trolejbusy, autobusy a boh vie čo.

SIMT je hra ktorá grafikou ani funkčnosťou nezáujme a i tak je na tom celkom fajn, vyžadovala nejak veľa úsilia? okrem vytvorenia nejakého prostredia asi nič, pretože modely, hlavne vo Free verzii sú záležitosť na 2-3 mesiace, a ako projekt ktorý má byť začiatkom niečoho väčšieho je to dobrá vec.
Aneb, z Radového vojaka sa tiež nikto nestane "skokom" Generál

Ale presne toto chce spraviť, nikdy nevydal žiadnu hru, nevie aký bude mať feedback jeho tvorba, ale chce proste fundraising projektu aby bol uľahčený tento vývoj, doslova kupovanie mačky vo vreci
Naposledy upravil Apache2015 dne 15 led 2020 22:07, celkově upraveno 1
Ryzen 5 3600, 16GB Predator 3200MHz a RTX 2060.
Uživatelský avatar
Apache2015
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 1689
Registrován: 18 bře 2015 19:07
Bydliště: Slovensko

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod TheFloxiCz » 15 led 2020 22:06

Já bych k tomu přidal ještě druhou stranu mince.

Pokud má nějaká nová autobusová hra proniknout na trh a zaujmout, musí být lepší než OMSI a "jenom" lepší grafika to nezachrání. OMSI je v současné době hra s nejvíce hráči z kategorie simulátor autobusů. Na OMSI je krasná hlavně jeho složitost a reálnost, všechno jde použít, spoustu funkcí, prostě jako v reálu.
Pokud jiná hra nabídne podobné a nové funkce (ideálně i MP), pak má šanci na úspěch. Pokud to ale bude mít jen vyladěnou grafiku a zbytek nebude nic moc, skončí to stejně jako Fernbus nebo Bus Simulator 2018, což mi přijdou jako takové arkády, než hry pro simulaci řízení autobusu.

Pak se samozřejmě můžeme bavit o tom, že "hardcore" hráči upřednostní OMSI, když to nenáročný hráč bude mít BS18 za nejlepší hru na světe. Obě strany mají svoje hráče.
TheFloxiCz
Stálý člen
Stálý člen
 
Příspěvky: 2221
Registrován: 25 kvě 2014 22:21

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod domcek » 15 led 2020 22:42

Apache - myslím že jsou autoři co začínali velkou hrou, leč jich je minimum a právě třeba OMSI je toho poměrně příkladem. Udělali to co vím prakticky ve dvou a to ještě programovali engine.

Já třeba jako programátor dělám to co si myslím že bude v budoucnu vynášet a zároveň na co myslím že mám schopnosti to dodělat. Což je pravda, pokud to dodělá do rozumného stavu a lidi to bude bavit, tak ho to může zafinancovat na zbytek života.
Peníze myslím že můžou začít reálně chodit pokud fakt dá dohromady to demo. Záleží teda na jeho kvalitě.

Komponenty si nekupuješ, ale můžeš si koupit akcie, pokud si myslíš že další produkty budou dobré.

S ostatním veskrze souhlas :)
http://trucksbook.eu/ developer, ETS 2 Map designer.
Uživatelský avatar
domcek
Diskutující člen
Diskutující člen
 
Příspěvky: 380
Registrován: 15 dub 2011 20:13

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod Teku » 16 led 2020 00:18

wooderCZ píše:
Teku píše://EDIT A rozhodně nechci začínat na 1:1 kopii SIMT, to sice naprogramuji během dvou týdnů, ale ten kód bych musel stejně pak vyhodit protože to je úplně jiný směr než kterým se chci vydat.


Takhle jak to pořád píšeš mi to přijde vyloženě zaměřené proti SIMTu, v podstatě jen hate. Aniž bys vlastně cokoliv dokázal.


Ne ne ne. SIMT beru jako jiný žánr, jako simulaci vlastnění autobosové společnosti kde se dá řídit ten autobus. Ale ne jako OMSI které je simulaci řízení autobusu a nezajimá ho společnost.
Zároveň beru SIMT jako hru malé velikosti, spoustu modelů, někdo řekne kvalitních, já řeknu kvalitních v rámci možnosti hry.
Chci se zaměřit na simulaci fyziky, reálnost a detailní zpracování autobusů včetně ovládaní. Podobné cíle co mělo i OMSI při začátcích.

SIMT je jiná hra, jiného typu a nechci ji vůči tomuhle srovnávat proto.
Uživatelský avatar
Teku
Zabydlený člen
Zabydlený člen
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 črc 2011 16:45
Bydliště: Brno

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod Teku » 16 led 2020 00:23

domcek píše:Apache - nechci se úplně zastávat autora ale třeba na koupi modelu nevidím víceméně nic špatného. Mít model je podle mě tak polovina práce, naprogramovat samotnou funkčnost - ať už aby to realisticky zrychlovalo, zpomalovalo, síla motoru, převodovka, animace, nastupování lidí atd. atd. Ono bych řekl že je navíc prakticky nemožné dělat vše v jednom člověku a cílit na to aby takhle rozsáhlá hra dopadla nějak rozumně. Pak to dopadne právě jako SIMT. Pokud autora víc baví ta programovací část, tak proč ne.


Definice "polovina práce" je špatně.

Nejde porovnávat kolik času zabere komu jaká část projektu v jedno měřítku. Není tu "univerzalní game developer".

Já jsem programátor, model té kvality kterou chci by mi zabral 98% práce. Dělal bych ho 3 - 4 roky a myslím si že bych nedosáhl kvality stejně které chci. Proč? Protože neumím modelovat autobusy. To jsem nikdy v životě nedělal, sice umím udělat dvojkolí k vlaku, ale i ten model mi zabral tehdy 5 měsíců. A to jsou vlastně jen kola.

Zase opačná strana existuje člověk co modeluje vozidla, dělal autobusy v minulosti. 98% času by se učil programovat a model by měl za 7 měsíců hotový.

Každý je jiný a já si nevěřím na modelování a nevěřím si na zvukové zpracování.

Pak je tu třetí strana naší nyní kvantové mince, a to je že udělám vše ale nekvalitně, nebo spíš "Rychle". A to nechci.
Uživatelský avatar
Teku
Zabydlený člen
Zabydlený člen
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 črc 2011 16:45
Bydliště: Brno

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod Teku » 16 led 2020 00:31

Apache2015 píše:Áno, ale nikto, žiadny autor nezačínal veľkou hrou, videl si žeby napr. niekto začal od "konca"?
Každý začne nejakou malou hovadinkou ktorá zaberie max. rok vývoja so všetkým, a nie skočiť do niečoho čo má byť plnefunkčná hra, a konkurenciou pre hru ako OMSI napr.

Ak ideš pracovať ako programátor, ideš hneď programovať umelú inteligenciu alebo ideš nejaký jednoduchý program ktorý je praktický a proste je napr. žiadany?

Ako vraví autor, na modely je treba Peniaze ale tie peniaze mu nikto nedá ak niekto nevidí jeho produkt finálny, nie nejaký polotovar, o tom hovorím celú dobu, nedá sa začínať na veľkých projektoch, veľké projekty potrebuju buď fundáciu alebo viac členov, osamote taký veľký projekt sa proste nedá, a peniaze mu na to nikto nedá.

Ty si predpokladám tiež nekupuješ počítač ktorého komponenty ešte ani neexistujú, a nevieš aké výkonné, či stabilné alebo bezproblémové budú, tak isto auto.
Treba sa držať nohami na zemi.

Zaplatíš na začiatku vývoja hry napr. 10 000€, vývoj hry môže trva´t kľudne 5 rokov, ak tá hra o 5 rokov bude vydaná a nebude stáť za to? Alebo ani vôbec nevýjde? Na toto poukazujem.
Ak tá hra bude prepadák, nebude mať predaje a výnos, tak tých 10 000€ ti nikto nevráti, ak si aj kúpiš auto ktoré nakoniec nechceš, tak ti vrátia peniaze, ale u Startupu? Ak sa to neujme, tak zbohom, peniaze premárnené a výsledok nikde... Treba rozmýšľať z viac strán ako len z autorových, má to byť výhodné aj pre zákazníka, nikto mu nekáže aby hneď spravil v hre veľkú mapu, po .... funkcií, trolejbusy, autobusy a boh vie čo.

SIMT je hra ktorá grafikou ani funkčnosťou nezáujme a i tak je na tom celkom fajn, vyžadovala nejak veľa úsilia? okrem vytvorenia nejakého prostredia asi nič, pretože modely, hlavne vo Free verzii sú záležitosť na 2-3 mesiace, a ako projekt ktorý má byť začiatkom niečoho väčšieho je to dobrá vec.
Aneb, z Radového vojaka sa tiež nikto nestane "skokom" Generál

Ale presne toto chce spraviť, nikdy nevydal žiadnu hru, nevie aký bude mať feedback jeho tvorba, ale chce proste fundraising projektu aby bol uľahčený tento vývoj, doslova kupovanie mačky vo vreci


On Bill Gates nezačínal velkým softwarem že?
Ono SCS nezačínalo simulátory že?

A já nezačínám s 0% zkušenostmi. Programuji 5 let, mám dlouhé CV, spoustu projektů za mnou.
Ale nikdy sem se neodvážil dělat si vlastní 3D Engine protože to není můj obor. Mám 2D Engine který vykreslí spousty postav na obrazovce, vypočítá trasu, dovede z bodu A do bodu B, vykoná činnost. Ale to je 2D a podomácku dva roky psané.

Použít existujicí engine je lepší než jak to udělalo OMSI použít vlastní. Proč?

Protože za 5 let Unity stále bude existovat a bude vydávat nové funkce které jdou přidat updatem.
Jsem limitován enginem? Ne. Můžu dopsat kus zdrojového kódu upravit celé jádro.

Já chápu že si spousta lidí myslí že práce na hře je CTRL + C a CTRL + V, ale to koukáte na Unity sračky, věci co se udělali aby profitovaly těd hned, hlavně do toho vložit co nejméně času a peněz. Víte že Cities Skylines je v Unity? Ne, protože 70% kódu je jejich a ne UNITY.

Ale proč vymýšlet znova kolo pokud existuje? Proč vymýšlet jaký grafický renderovací způsob použít (DirectX, Vulkan, OpenGL) když to někdo udělal za mě?

A autobusový simulátor, sice není projíždka růžovým sadem ale není to složitá hra. V programování platí základní pravidlo... "Vypadá to složitě, je to v realitě snadné. Vypadá to snadně? Trvalo to roky.". Udělat aby tlačítka šli zmáčknout? Zábava za jeden večer. Ale udělat aby stěrači pak stírali, to bude složitá jak animace tak kód. Udělat že se tlačítko částečně nakloní tažením myši? Nebo páčka? Pár týdnů možná měsíců.
Uživatelský avatar
Teku
Zabydlený člen
Zabydlený člen
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 črc 2011 16:45
Bydliště: Brno

Re: Vývoj vlastních her

Příspěvekod Teku » 16 led 2020 00:35

TheFloxiCz píše:Já bych k tomu přidal ještě druhou stranu mince.

Pokud má nějaká nová autobusová hra proniknout na trh a zaujmout, musí být lepší než OMSI a "jenom" lepší grafika to nezachrání. OMSI je v současné době hra s nejvíce hráči z kategorie simulátor autobusů. Na OMSI je krasná hlavně jeho složitost a reálnost, všechno jde použít, spoustu funkcí, prostě jako v reálu.
Pokud jiná hra nabídne podobné a nové funkce (ideálně i MP), pak má šanci na úspěch. Pokud to ale bude mít jen vyladěnou grafiku a zbytek nebude nic moc, skončí to stejně jako Fernbus nebo Bus Simulator 2018, což mi přijdou jako takové arkády, než hry pro simulaci řízení autobusu.

Pak se samozřejmě můžeme bavit o tom, že "hardcore" hráči upřednostní OMSI, když to nenáročný hráč bude mít BS18 za nejlepší hru na světe. Obě strany mají svoje hráče.


Složitá část nad kterou laškuji je multiplayer. Víte Google Stadia je na to dobrý příklad. Jeden ztracený packet znamená lag a problémy.
Uvažuji o vlastním komunikačním protokolu se servery nad Google QuickUDP a nebo použít existujicí řešení. Oboje jěště znamená výzkum a rozhodně to nepatří do dema. Ale MP bych rád zakomponoval do finalní hry.

Ale jako základ dema bych chtěl většinu funkcionalit OMSI, plánování linky s časama, BUSE, mačkaní tlačítek, dveře, cestujicí (To bude maso) a hlavně realistické chování podvozku, motoru, převodovky...

Hezčí grafika je třešnička na závěr do toho dema.
Uživatelský avatar
Teku
Zabydlený člen
Zabydlený člen
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 črc 2011 16:45
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Volná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron