mrkvakj píše:Napadla ma linka 1 v Spisskej novej vsi, ide od Autobusovej stanice k nemocnici a ma 15 minut.
Veľmi zaujímavý návrh! Keďže ja som zo Spišskej Novej Vsi, tak za tento návrh sa prihováram.
Môžem vám tú trasu trochu opísať. Trasa našej linky MHD č.1 Autobusová stanica - Sídlisko Východ - Nemocnica s poliklinikou, ako sa už spomínalo trvá 15 minút.
Začína z Autobusovej stanice, z nástupišťa č.4. Premáva okolo železničnej stanice, kde má svoju prvú zastávku. Ďalej sa dostáva po úzkej uličke, lemovanej chodníkmi s množstvom zaparkovaných áut, po stranách smerom do centra mesta. Pred hotelom Metropol prechádza cez svetelnú križovatku. Nasleduje ďalšia zastávka Štefánikovo námestie. Tesne pred touto zastávkou je ďalší semafor, kvôli prechodu pre chodcov.
Po odchode z tejto zastávky ju čaká prechod cez najväčšiu svetelnú križovatku v meste.
Prechádza cez najväčšie námestie šošovkovitého tvaru v strednej Európe, a to hneď 2 krát. Najskôr po Zimnej ulici, kde zastaví na zastávke Radnica, Zimná. Prechádza okolo krásnej budovy Radnice, a následne hneď okolo kostola s najvyššou kostolnou vežou v strednej Európe s výškou 87 metrov. Po ľavej strane je v celej dĺžke radničného námestia mestský park, v ktorom dominuje bohatá stromová výsadba pozdĺž cesty. Na konci námestia prichádza na zastávku sídlisko Východ, kde prechádza okolo budovy Spišského divadla. Oproti tejto zastávke je trhovisko, a veľké parkovisko. Táto zastávka je zároveň hlavnou zastávkou v meste, kde končí viacero liniek MHD, preto je na nej možné zhliadnuť viacero odstavených autobusov kedykoľvek v priebehu dňa.
Linka MHD č.1 sa na tejto zastávke v podstate otáča na druhú stranu námestia na Letnú ulicu. Opäť prechádza celým námestím, tentokrát v opačnom smere. (Nutno dodať, že Letná a Zimná ulica na našom námestí sú jednosmerné). Opäť sa dostáva pred budovu Radnice, kde zastavuje na zastávke Radnica, Letná. Z tejto zastávky, sa opäť dostane k spomínanej najväčšej svetelnej križovatke, kde odbočí doprava.
Prechádza okolo budovy bývalej priemyselnej školy a budovy gymnázia. Následne prechádza zvažujúcou sa vozovkou do veľkého podjazdu. Je to 4 prúdová cesta, vedúca popod železničnú trať a cestu, ktorá je obchvatom v prípade, že motoristi nechcú prechádzať cez centrum mesta. V podjazde je 14 párov pouličných svetiel po každej strane, a teda dohromady 56 osvetľovacích telies. Po oboch stranách nad úrovňou vozovky je chodník pre peších.
Po výjazde z podjazdu premáva linka popod cestný nadjazd, následne po moste cez potok Brusník, kde za krátko odbočuje doprava. Ostrou ľavotočivou zákrutou v klesaní prechádza cez ďalší menší podjazd, ktorý vedie popod 4 prúdovú cestu a dostáva sa k svojej predposlednej zastávke, SPŠD, Filinského cesta. Nasleduje výstup do prudkého kopca, popri 3 etážovitých parkoviskách, a po následnom odbočení doľava sa dostáva na svoju konečnú zastávku Nemocnica s poliklinikou, kde sa z kopca ponúka krásny pohľad na mesto.
Výhodou je tiež, že linka má v súčasnosti viacero variánt.
1. Jazdí sa plná trasa: AS - Sídl.Východ - Nemocnica a späť.
2. Jazdí sa prvá skrátená trasa: AS - Štefánikovo námestie - Nemocnica a späť. (vynecháva jazdu cez centrum mesta, námestie)
3. Jazdí sa druhá skrátená trasa: Sídl.Východ - Nemocnica a späť. (vynecháva jazdu na autobusovú stanicu)
Takže tak. Znie to veľmi pekne, ale s tou stavbou bude asi makačka. Každopádne som len chcel predostrieť, ako to u nás vyzerá.
Ak vás z tohto popisu zaujal nejaký prvok, kľudne ho do pripravovanej mapy zakomponujte.